Wyciek danych pacjentów

08.02.2020

Wyciek danych pacjentów

Ponad 30 tysięcy rekordów wrażliwych danych pacjentów aptek wyciekło z niezabezpieczonego serwera platformy THSuite, która odpowiada za obsługę punktów medycznych zajmujących się legalną sprzedażą marihuany. Naruszone zostały imiona, numery telefonów, adresy e-mail, daty urodzenia, a także dane dotyczące ubezpieczenia klientów i pacjentów punktów sprzedaży konopi indyjskich.

Do odkrycia doszło pod koniec grudnia, ale dopiero teraz naruszenie danych osób korzystających z medycznej marihuany w USA wyszło na światło dzienne. Okazało się, że przechowywana na serwerze danych Amazon S3 ewidencja klientów międzystanowego systemu THSuite, przeznaczonego do sprzedaży legalnych w Stanach specyfików, została nieodpowiednio zabezpieczona. Wyciekło około 85 tysięcy plików, w tym 30 tysięcy rekordów wrażliwych danych identyfikacyjnych osób, które korzystały z medycznej marihuany i substancji do niej podobnych. Według Mateusza Piątka, product managera rozwiązań Safetica, chroniących przed wyciekiem danych w firmach, tego typu sytuacji można było uniknąć.

Regularne przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa za pomocą specjalistycznych narzędzi, które są w stanie pokazać, gdzie dokładnie znajdują się dane wrażliwe w środowisku, pozwoliłoby uniknąć tego typu sytuacji. Wynik takiego audytu powinien być sygnałem dla administratorów, aby odpowiednio zabezpieczyli te dane przed potencjalnym wyciekiem. Jednakże w opisywanym przypadku sprawa została zbagatelizowana, dane nie zostały należycie zabezpieczone, dlatego mogły i zostały wykradzione – komentuje Mateusz Piątek, product manager Safetica w firmie DAGMA.

Nie wiesz, który produkt będzie najlepszy dla Twojej firmy?
Zadzwoń lub napisz do nas - rozwiejemy Twoje wątpliwości.
56 623 23 38